Bendruomeninis identitetas: Rykantų Pašto atvejis

Šią vasarą Rykantų Paštas turėjo nuotykį – su bendruomenės nariais kartu užsiėmė taip vadinama bendrakūra. Kas tai per projektas? Ogi Rykantų Pašto naujojo veido (identiteto) atsiskleidimas.

Tai buvo trys susitikimai su bendruomene (Gegužę ir Birželį, 2024 m.), fasilituojami dizainerės Rūtos JakutėsSoftpunki kolektyvo bei visuomenininkės Gabrielės Janilionytės. Aukso grynuoliai, kurie pasimatė iš bendruomeninių sesijų, tapo pagrindu dizaino darbams, kurie dabar ir gyvuoja Rykantų Pašto komunikacijoje. Projektas finansuotas ES ir MARIO programos.

Bet kaip vyko visa ši bendrakūra? Kokia tai buvo vasara? Skaitykite žemiau…

Pirmas susitikimas: vietos tyrinėjimas

Pirmo susitikimo tikslas buvo ne tik susitikti su bendruomene, bet ir padėti bendruomenės nariams sunešti turinį – apie ką mes čia? Kuo ši vieta ypatinga? O gal niekuo? Pradėkime ir pamatysime patys.

Apšilimas: susėdimas prie žemėlapio

Pirmasis žingsnis yra išties paprastas – visiems susėsti prie stalo. O dideli popieriaus lapai anksčiau tarnavę kaip plakatai tampa bendruomenės pastebėjimų lenta.

“Šiandien keliausime laiku į Rykantų praeitį, dabartį ir ateitį kaip detektyvai….” suokė projekto fasilitatorės Rūta ir Gabrielė.

Bet gi apie ką kalbėtis susėdus prie stalo akis į akį? Visada lengviau kalbėtis apie tai, kas jungia. Ogi apie vietą. Ką mes žinome apie Rykantų kaimo istoriją? Paskalos? Gandai? Legendos? Darosi įdomu!

Kas vyksta: dalyviai ant didelio lapo piešia Rykantų ir aplinkinių miestelių žemėlapį, pažymi svarbius pastatus, bendruomenės lankomas vietas, kelius.

“Kai kalbam apie Rykantus, apie kokią teritoriją kalbam? Kokie pagrindiniai pastatai, bendruomenės lankomos vietos, viešos erdvės? Kur lankosi bendruomenė? Kur veda keliai?” – tęsia fasilitatorės: “Kokie žmonės gyvena miestelyje ir aplink? Ką jie čia veikia? Dirba? Kokiais pomėgiais užsiima? Su kokiais iššūkiais susiduria?” 

Kas vyksta: dalyviai ant to pačio žemėlapio su kitos spalvos markeriu žymi praeities maršrutus ir kelius, pastatus – jų pavadinimus, žmonių grupes, kurios gyveno anksčiau.

  • “Jei keliautume į praeitį, kaip keitėsi šis žemėlapis?”
  • “Ką svarbu žinoti apie Rykantų Pašto istoriją? Kokia buvo Rykantų Pašto rolė?”
  • “Kokie žmonės čia lankėsi anksčiau? Ką jie čia veikė?”

Vis pasigirsta klausimai iš fasilitatorių, kol bendruomenės nariai diskutuoja apie net ir jiems patiems kartais negirdėtas legendas: pasigirsta nuotrupų apie Napoleoną, kuris lankėsi būtent prie Rykantų ąžuolo; auksas paskandintas ežere; buvusi sengirė ir akmenimis grįstas kelias, kuris vis dar ir veda iki Rykantų Pašto ir iki šiol. Tai tik dalis atradimų iš šios žemėlapiavimo veiklos!

O kas toliau? Laikas įjungti pojūčius.

Veikla: erdvės tyrinėjimas

Antroje susitikimo dalyje bendruomenės nariai yra pakviečiami į mini ekspediciją po pastato erdves, tiek kambarius, tiek ir rūsį, kuris kaip sužinojome šiame susitikime vis dar slepia galybę neįmintų mįslių. 

Įjungę pojūčius dalyviai atranda tai, kas atsiskleis Rykantų Pašto identitete: įkvepiančios pastato formos, tekstūros bei pasikartojantis jausmas. 

Koks gi tas jausmas būti Rykantų Pašte?

Tai ką gi pastebi vietiniai ir atvykėliai užklydę į Rykantų Paštą? Po tyrinėjimo su bendruomene dizainerė Rūta susijungė su šeimininke Jurgita ir štai išryškėjo kelios esminės temos, apibūdinančios koks tai jausmas būti Rykantų Pašte:

  • 1. Šviesos ir šešėlių žaismas
  • 2. Kaita, kismas, pokytis
  • 3. Šiluma ir jaukumas
  • 4. Istoriškai buvo centrinė vieta, kur žmonės susitinka ir gauna žinių/naujienų
  • 5. Užrakintos paslaptys

Antras susitikimas: identiteto bendrakūra

Po savaitės saulėtą Gegužę grįžtame pas bendruomenės narius. Šį kartą su klausimu – “jei Rykantų Paštas būtų žmogus, koks jis būtų? Iš kur jis kilęs? Ką veikia dabar? Kokios yra jo svajonės ateičiai?”

Apšilimas: atradimų peržiūra

Kas vyksta: dalyviai peržiūri faktus ir temas, atrastas praeitame susitikime bei sugalvoja po kelis būdvardžius, kurie limpa prie Rykantų Pašto, kaip pastato. Jei Rykantų Paštas būtų žmogus, kokias savybes jis turėtų?

Veikla: personažo kūrimas

Antroje susitikimo dalyje dalyviai įjungia savo vaizduotę ir įsijaučia į kūrėjų vaidmenį. Visi gauna “žmogaus anketas” ir neria gilyn į klausimus apie pastatą kaip žmogų. 

“Jei Rykantų Paštas būtų herojus, kaip jis/ji čia atsirado, kokį gyvenimą jis/ji turėjo…, kokios jo/jos svajonės ateičiai?” į kūrybą kviečia fasilitatorės Rūta ir Gabrielė.

Kaip žinome, herojai gali būti įvairūs. Bendruomenės nariai išsirenka po du labiausiai artimus archetipus savo kurtam personažui. Kurie iš šių archetipų labiausiai limpa prie Rykantų Pašto? 

  1. Valdovas
  2. Kūrėjas
  3. Naivuolis 
  4. Išminčius 
  5. Nuotykių ieškotojas 
  6. Magas
  7. Maištautojas
  8. Didvyris 
  9. Linksmintojas
  10. Pilietis
  11. Globėjas
  12. Mylimasis

Bendruomenės nariai balsuoja už Išminčių ir Globėją, kaip labiausiai tinkančius archetipus Rykantų Paštui. Taip pat skamba ir kiti herojai: Mylimasis, Naivuolis, Maištautojas, Pilietis, Kūrėjas.

Jei Rykantų Paštas būtų žmogus, koks jis būtų? Dalyvių sukurti personažai įvairūs:

“Moteris kaip laumė, kuri reinkarnavosi čia. Moteris, gyvenusi ir kitose vietose kitus gyvenimus, bet atsiradusi Rykantuose (dėl žmonių žiaurumo, nes žmonės buvo akli, jiems trūko šviesos). Ji neša šviesą, praeities išmintį, savo buvimu rodo pavyzdį. Kaip ji čia atsirado? Paslaptis – erdvė interpretacijai. Faktas: niekas nežino Rykantų vardo istorijos.”

“Tai yra išmintinga moteris, patyrusi žiaurumą; turėjusi gražią vaikystę ir kažkada atsidūrusi Rykantuose. Tai yra jos trečiasis gyvenimo etapas, kuomet atsiranda ieškojimas: ji skaito daug knygų, užsiima meditacijomis, ji užsiima neracionaliu darbu – rašo knygas, bet jai yra nuobodu, ji kažko neranda. Ji atranda Rykantų Paštą kaip vietą, bet neranda bendruomenės.”

“Nuotykių ieškotojas, kuris keliauja laiku, 109 metų amžiaus, jis ieško draugų, yra įkvėptas dangaus ir visatos.”

“Tai aktyvus pilietis, kūrėjas, beieškantis išminties…”

Po šio susitikimo su bendruomene dizainerė Rūta Jakutė nešasi bendruomenės narių kūrybą ir įžvalgas į Interneto erdvę, kur kartu su Softpunki kolege iš kitos pasaulio pusės Malü Duque pradeda dizaino darbus. Kas gausis iš bendruomenės sukurtų personažų? Pamatysite jau netrukus.


Trečias susitikimas: grįžtamasis ryšys apie identitetą

Po paskutinio susitikimo su bendruomene praėjo daugiau nei mėnuo. Jau birželis. Fasiliatorės Rūta ir Gabrielė grįžta į Rykantų kaimą ne tuščiomis. Bendruomenės laukia dizaino vizualai, sukurti būtent pagal jų pačių įkvėptus personažus apie Rykantų Pašto pastatą.

Šis susitikimas vadinasi įmantriai –  “Identiteto Prototipas”.  Bet tai yra tiesiog grįžtamojo ryšio sesija, kuomet bendruomenei yra pristatomos sukurtos pirmosios Rykantų Pašto identiteto versijos (2 nuotaikų lentos). Bendruomenė balsuoja, kuris variantas ar jo elementai aiškiausiai atskleidžia praeitoje sesijoje sukurtą Rykantų Pašto archetipą.

“Pagal praeitoje sesijoje bendruomenės sukurtus personažus, buvo sukurti du dizainai. Tai yra bandomosios versijos. Tai nėra pilnas identitetas. Tai yra kryptis. Šiandien balsuosime apie elementus, kas jums iš sukurtų dizainų yra artima Rykantų Paštui. Nubalsuoti elementai eis į finalinį dizainą, (kuris bus sukurtas nuo dabar iki liepos galo,” susitikimą pradeda dizainerė Rūta: “Šiandien testuosime:

  1. Stiliaus kryptis
  2. Spalvų kryptis
  3. Formų / patterns kryptis
  4. Individualūs elementai
  5. Kita”

Dalyviai individualiai gauna po du sukurtus dizainus. Klijuoja balsavimo lapukus ant tų elementų, kas jiems patinka ir atitinka Rykantų Pašto identitetą. Jei turi komentarų, dalyviai užrašo ant lipnių lapelių ir klijuoja ant pačių dizainų.

Dizainai, kurie turi balsus iš dalyvių, yra aptariami bendroje grupėje.

  1. Kas sutampa?
  2. Kas nesutampa?
  3. Ar yra potencialas jungti abi dizaino kryptis į vieną? Jei taip, kurie elementai yra “must have”, o kurie yra “nice to have”?

Fasilitatorės rašo įžvalgas ant lipnių lapelių (jie keliauja į dizainą).


Susitikimai su šeimininke: identiteto šlifavimai

Po paskutinio susitikimo su bendruomene Rūta iš fasilitatorės virsta į dizainerę ir toliau jau su pastato šeimininke Jurgita derina baigiamuosius dizaino žingsnius per Birželį ir Liepą. 

Štai kaip tai atrodė dviejų skambučių metu:

Rezultatas?

Liepos pabaigoje turime ir rezultatą – Rykantų Pašto stiliaus vadovą, kuris vizualiai nupasakoja, koks gi tas Rykantų Pašto identitetas, sukurtas su bendruomene.


Projekto pabaiga: svetainės dizainas

O atėjus rugsėjui galutiniai dizainai virsta ir į svetainę www.rykantupastas.lt. Svetainės darbus su šviežiai prie komandos prisijungusia Karolina ir pastato šeimininke Jurgita fasilituoja bei dizainus su technologijomis jungia Rūta Jakutė. 

Svetainės projektas dalinai finansuotas ES ir tos pačios MARIO programos kaip ir bendruomeninis identitetas.

Kaip pavyko Socialinių lyderių pusryčiai Rykantuose?

Norime daugiau papasakoti apie Socialinių lyderių pusryčius Rykantų pašte, nes juose buvo išsakyta daug vertingų minčių. Didžiausia šių susitikimų vertė – žmogiškas bendravimas, ryšių mezgimas, idėjų mainai ir bendra kūryba, bet išsakytos mintys gali rezonuoti ir kitiems, negalėjusiems dalyvauti gyvai. 

Kuo ypatinga Rykantų istorija?

Esame ypatingoje vietoje. Rykantų gyvenvietė yra prie senojo prekybinio trakto Vilnius – Kaunas. Istorinis kelias grįstas šlifuotais akmenimis. Manoma, kad grindinys išgrįstas 1920–1939 m. Senuoju vieškeliu prekės buvo gabenamos į Vakarų Europą, Rusijos miestus. Rykantai įsikūrę 11 km. į šiaurę

Į viršų